Jak uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy kolizji drogowej

Jazda własnym samochodem to wygoda i przyjemność. Dla wielu osób jest to też konieczność, szczególnie podczas dojazdu do mało uczęszczanych miejsc. W trakcie jazdy może jednak dojść do nieprzewidzianych sytuacji, w tym kolizji z innym samochodem. W takiej sytuacji trzeba wiedzieć jak postępować, aby uzyskać odszkodowanie przeznaczone do naprawy auta.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej chroni kierowcę przed skutkami finansowymi zdarzenia, którego jest sprawcą. Każdy właściciel samochodu w Polsce musi posiadać polisę OC, w przeciwnym razie naraża się na możliwość nałożenia kary przez UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Grzywna może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, dlatego warto dokładnie sprawdzać termin wygaśnięcia polisy i nie dopuścić do przerwania ciągłości ubezpieczenia.

Kolizja z innym pojazdem

Po kolizji na drodze osoba poszkodowana może uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy. Należy w tym celu zgłosić się z odpowiednim wnioskiem do firmy ubezpieczeniowej kierowcy, który ponosi odpowiedzialność za zdarzenie na drodze. W przypadku kolizji kierowcy mogą porozumieć się samodzielnie między sobą. Należy sporządzić dokument zwany oświadczeniem sprawcy kolizji drogowej, w którym zawarte są informacje na temat kierowców i ich aut. W treści jedna strona bierze na siebie odpowiedzialność na zdarzenie i na tej podstawie osoba poszkodowana może zwrócić się o wypłatę odszkodowania do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Wypadek i obrażenia ciała

Taka procedura jest możliwa w sytuacji, gdy w kolizji zostały uszkodzone tylko samochody. Jeśli w zdarzeniu ucierpiały także osoby, sytuacja jest nazywana wypadkiem i obligatoryjne staje się wezwanie funkcjonariuszy Policji. Sprawdzają oni okoliczności wypadku i oceniają, kto ponosi odpowiedzialność za uszkodzenia aut i obrażenia ciała. Podobnie jak w przypadku kolizji, odszkodowanie będzie nadal wypłacane z ubezpieczenia OC sprawcy. Inna jest natomiast droga potwierdzenie odpowiedzialności, przez co cała procedura może trwać dłużej.

Wniosek do firmy ubezpieczeniowej

Na zgłoszenie szkody w firmie ubezpieczeniowej osoba poszkodowana ma aż 3 lata. Nie warto jednak zwlekać, bo ubezpieczyciel może mieć wtedy wątpliwości związane z okolicznościami zdarzenia. Dlatego najlepiej zgłosić szkodę bezpośrednio po wypadku. W szczególności należy sprawdzić, czy pojazd posiada aktywne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, co można zrobić, podając numer polisy OC sprawcy. Wiele osób robi to już na miejscu zdarzenia. Pozwala to przekazać wszystkie informacje na bieżąco i uzupełnić ewentualne braki bez potrzeby kontaktowania się telefonicznego z drugim kierowcą. W razie wątpliwości konsultant firmy ubezpieczeniowej powinien udzielić wszelkich informacji pozwalających na sprawną likwidację szkody.

Może Ci się również spodoba